PLASTİK ÜRÜNLERİMİZ

Poliüretan

Özellikle yapı işlerinde ve gündelik hayatta kullandığımız pek çok ürünün endüstrisinde adına sık rastladığımız poliüretanın ne olduğunu olduğu kadar nerelerde kullanıldığını öğrendiğinizde de çok şaşıracaksınız. Hayatımızın neredeyse her alanında büyük kolaylıklar sağlayan bu maddenin geçmişi ve bugünü oldukça ilginç.

Poliüretan bir polimerdir. Organik bileşenlerin üretan bağı kurarak oluşturdukları bir tür maddedir. Farklı türde pek çok poliüretan vardır. Bunların çoğu termosetting özelliğe sahiptir yani yüksek sıcaklıkta dahi erimez, katı formlarını korurlar. Yine de termoplastik, yani sıcaklıkta eriyen poliüretan cinsleri de bulunmaktadır.

 

 

Nerelerde Kullanılır?

Poliüretan köpükler ya da kısaca PU köpükler yapı ve inşaat işlerinin en çok farklı alanlarda kullanılan malzemelerinden biridir. Özellikle de yalıtım için tercih edilir. PU köpükler boşlukların doldurulmasında, ısı yalıtımı işlerinde, ses yalıtımında, bağlama işlerinde ve de pasif ateşten koruyucu olarak kullanılabilir.

Günümüzde yapı ve inşaat işlerin, yalıtım aşaması olmadan düşünmemiz imkansızdır. Bu nedenle de yalıtım malzemeleri inşaatın öncelikli materyalleri arasında yer alır. PU köpükler farklı formlarda satışa sunulabilir. Tüp içinde tek ya da iki bileşenli poliüretan köpükler de bulunmaktadır. 

Uygulama Alanları

  • Boşluk Doldurma
  • Isı Yalıtımı ve Hava Geçirmezlik
  • Ses Yalıtımı
  • Yapıştırma
  • Yangın Engelleme Özelliği